Wersje językowe
pytania? zadzwoń!
Producenci

Kieliszki i akcesoria do wina

Szukasz akcesoriów do wina?
Kieliszki, korkociągi, dekantery, opakowania na wino i nie tylko. Mamy wszystko czego potrzebujesz do podawania wina i cieszenia się w pełni jego smakiem.

Akcesoria do wina

W przypadku wina ważne jest nie tylko to, co pijemy, ale jak pijemy. Odpowiednie przechowywanie, serwowanie wina w należytej temperaturze, wybór kieliszka wszystko to wpływa na odpowiednie wydobycie smaku i aromatu trunku.

Kieliszki

Kieliszek do wina może całkowicie zmienić doznania jakie daje nam wino. Dlatego tak ważne jest, aby każdy miłośnik dobrego wina miał w domu zestaw kieliszków odpowiednich do wina, które pije zwykle.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz między innymi wysokiej klasy kieliszki do wina renomowanej marki Schott Zwiesel.

Tak, ale jak wybrać odpowiedni kieliszek do wina?

Do wina czerwonego, które zazwyczaj jest bogate i wypełnione taninami, wybierz kieliszek z dużą i szeroką czaszą, dzięki większej powierzchni z wina uwolnią się jego smaki i aromaty. Ta zasada tyczy się również wieku wina. Im wino jest starsze, tym większe czasze kieliszków powinniśmy do niego dobrać. I jeszcze jedna rada, pamiętaj że kieliszka do wina czerwonego nie napełniamy do pełna. Wiek wina ma też tu znaczenie, im starsze wino tym mniejszą ilością wina wypełniamy kieliszek.

Do win białych wybierz kieliszek z mniejszą czaszą. Wina białe mają na ogół delikatniejsze smaki i aromaty, dlatego wybór kieliszka z węższą czaszą może skierować je bezpośrednio do nosa i zwiększyć doznania zapachowe. Większa czasza kieliszka powoduje, że delikatne aromaty wina białego będą szybciej się ulatniać, a co za tym idzie wino może wydawać się mdłe. Wina białe często podajemy schłodzone i tu też niewielka powierzchnia kieliszka ma znaczenie, powoduje dłuższe utrzymanie się chłodu wina podczas picia. Wyjątkiem są tu białe wina o pełnym ciele, szczególnie te starzone w dębowych beczkach, zaleca się podawać w kieliszkach z czaszą o większej średnicy. Taka budowa szkła podkreśla jego kremową, oleistą strukturę.

Jeśli chodzi o wybór idealnego szkła do wina różowego, kształt i rozmiar zależą od tego czy wino jest młode czy dojrzałe. Do młodego różowego wina świetnie sprawdzi się kieliszek z rozkloszowaną czaszą i długą nóżką. Taki kształt kieliszka pozwala na dotarcie wina do czubka języka i i natychmiastową aktywacje kubków smakowych i wydobycie owocowych aromatów.Zaokrąglona forma kieliszka do wina pełniejszego zapewni optymalne warunki uwalniania się bogatych aromatów. Do różowego wina możesz użyć również kieliszków do wina białego.

Nie wiesz w jakich kieliszkach podać szampana lub musujące wino?

Kieliszki do szampana nazywane są „fletami” dzięki ich wysokiej, smukłej konstrukcji bez stożka. Kieliszek utrzymuje bąbelki i trunek na czubku języka, dając aromat przy pierwszym łyku. Wąski kieliszek to najlepszy wybór do Prosecco, większości szampanów i innych win musujących. W przypadku szampanów vintage lub bogatszych szampanów innych niż vintage istnieje ruch w kierunku szerszej czaszy lub nawet stosowania mniejszych kieliszków do białego wina. Ma to pozwolić na rozwój bogatszych i bardziej złożonych smaków.
Staromodne kieliszki do szampana w stylu „coupe” mogą wyglądać ładnie, ale szeroki otwór oznacza, że bąbelki szybko się rozpraszają.

Karafki/ Dekantery

Karafka do wina to świetny sposób, aby wydobyć z butelki to, co najlepsze. Przelewanie wina do szklanej karafki wprowadza do wina tlen, który pomaga uwolnić aromaty i wzmocnić smak. Karafki są używane głównie do ulepszania win czerwonych, ale karafka do szampana dodaje odrobiny blasku Twoim bąbelkom.
Niezależnie od tego, czy chcesz podarować niezwykłe karafki w prezencie, czy też poprawić swoje wrażenia z picia wina, jesteśmy pewni, że znajdziesz tutaj odpowiednie akcesoria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl