Wersje językowe
pytania? zadzwoń!
Producenci
Morawska Winnica Proqin
Morawska winnica Proqin

PROQIN to mała, gospodarującą na czterech hektarach własnych nasadzeń rodzinnie morawska winiarnia. Oprócz asortymentu win spokojnych, gatunkowych oferuje przede wszystkim wina musujące produkowane metodą tradycyjną czyli drugą fermentację w butelce. Są również producentem win liturgicznych, win lodowych, win słomkowych oraz oliwy winogronowej. PROQIN specjalizuje się w produkcji win musujących wytwarzanych ręcznie, metodą tradycyjnej fermentacji w butelce, przynajmniej przez okres 12 miesięcy i dłużej.

Sposoby otwierania szampana

W sztuce otwierania win musujących szablą bardzo zaangażował się młodszy brat, Kamil Prokes, który jest trzykrotnym mistrzem Czech w szabrażu, otwieraniem szampana szablą lub innym ciekawym narzędziem - podkową, butem z obcasem, okularami czy nawet kijem golfowym. Takie pokazy są możliwe do obejrzenia, gdy zaprosicie winiarzy do siebie lub bezpośrednio u nich, w piwnicy z winami.

PROQIN szampańskie wino od pokoleń

W swojej pracy PROQIN szanuje i rozwija tradycję morawskich winiarzy. Rodzina Prokes'ów w Velkich Nemcice produkuje wino od kilku pokoleń. Obecna winiarnia powstała w 2007 roku, kiedy to ojciec Franciszek Prokes i dwóch synów, Martin i Kamil, którzy z powodzeniem pracowali w przeszłości dla innych plantatorów, postanowili połączyć swoje wykształcenie, umiejętności i doświadczenie w rodzinnym biznesie. Wina PROQIN nie znajdziesz w zwykłych supermarketach. Produkowane są one w limitowanych partiach dla wąskiego grona zadowolonych klientów. Najważniejsze otrzymane nagrody to tytuł "Vinaře brązowy" w 2012 i 2013 roku AWC Wiedeń, Król Win, Gran Prix Vinex, Międzynarodowy Konkurs Wina w San Francisco. Jesienią 2013 roku "Matthias", klasyczne wino typu szampańskiego tj. Pinot-Chardonnay, został mistrzem światowego konkursu win musujących w Krymie. Wino Prokesów znalazło się również w Salonie Win Republiki Czeskiej.

Z jakich odmian winorośli produkowany jest prawdziwy szampan?

Podstawą wysokiej jakości wina są doskonałe winnice. Najlepsze winiarnie na świecie, produkujące wina światowej klasy są uprawiane od pokoleń. Pielęgnowane przez lata krzaki winorośli są wtedy źródłem najlepszych win. Winnica PROQIN uprawia winorośl w południowo-zachodnich stokach z lessowymi glebami, na słynnym winiarskim obszarze Punta, w winiarskiej wsi Velke Němčice. Te wyjątkowe położenie winnicy, na północ od 49 równoleżnika, jest podobne do położenia winnic w Szampanii i Alzacji. Dlatego też uprawiają oni wiele burgundzkich odmian winorośli, które są typowe dla produkcji prawdziwego szampana (Chardonnay, Pinot Blanc i Pinot Noir). Winnice Prokesów rodzą doskonałe winogrona, idealnie pasujące do produkcji wysokiej klasy wina musującego o owocowym smaku i delikatnej kwasowości. Dodatkowo dojrzewają tam bardzo dobre rieslingi, z których tworzą świeże wino musujące z mocną kwasowością.

Ciche wina z winnicy Progin

Nie można oczywiście zapomnieć o winach cichych z winnicy Proqin. Znajdziecie w ich ofercie aromatyczne wina ze szczepu sauvignon, chardonnay czy półsłodkie Gewürztraminer'y w wersji premium i kwiecista Palava

Wina liturgiczne

Warto również wspomnieć o winnicach dzierżawionych od parafii, które corocznie produkują wyjątkowe wino liturgiczne z Neuburger, Pinot Blanc i Cabernet Moravia. Dzięki tej współpracy mogą oni produkować wina z wysokiej jakości, nasadzonych bardzo dawno winorośli, co daje im wyjątkową pozycję w regionie. Wino liturgiczne zyskuje obecnie popularność wśród miłośników win naturalnych, produkowanych w tradycyjnymi metodami.

Artykuły
Kategorie blog
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl