Kolebką Rieslinga są Niemcy, ale uprawiany jest z powodzeniem również w Austrii, Czechach, Francji, północnych Włoszech, Australii, Nowej Zelandii, a także w USA, Kanadzie i w Polsce. W czym zatem tkwi sekret popularności tego szczepu na całym świecie i za co pokochały go miliony Winopijców?
Riesling ma wiele twarzy, jest plastyczny, zróżnicowany, pięknie oddaje charakter siedliska, na którym jest uprawiany. Młody riesling jest zazwyczaj mocno owocowy i aromatyczny, z wysokim poziomem kwasowości, co nadaje mu rześkości i uczucia mineralności w ustach. Pojawiają się aromaty jabłka, grejpfruta, brzoskwini i agrestu. Dzięki kwasowości i ekstraktowi riesling świetnie nadaje się do starzenia, nie przepada jednak za dojrzewaniem w beczce. Przechowywany w butelce riesling stopniowo przekształca się. Najpierw traci żywą, świeżą owocowość na rzecz owoców suszonych i koncentracji, nuty ziołowe i kwiatowe zaczynają wpadać w pikantne i mocniejsze perfumeryjne zapachy. Charakterystyczna nafta, nie zawsze, ale często obecna, wtapia się, integrując z innymi woniami. Z rieslinga powstają również różne stylistycznie wina, w tym musujące, które już stanowią duży i ważny segment rynku.
Dzięki swojemu różnorodnemu obliczu wina ze szczepu riesling współgrają z wieloma daniami. Wytrawne butelki będą idealnym towarzystwem do pikantnej kuchni azjatyckiej, wspaniale nadaje się do potraw warzywnych, szczególnie tych z papryką i pomidorem, których smak dodatkowo uwydatni. Ponadto świetnie łączy się z owocami morza i rybami. Sprawdzi się także w połączeniach z lekkimi daniami z drobiu.